O czym pamiętać przy układaniu płytek?

Wysokiej jakości podłogi i ściany można stworzyć z wykorzystaniem kafelek. Natomiast nie można zapominać, że trwałe elementy wnętrza można wykonać, gdy odpowiednio położy się płytki ceramiczne na powierzchniach. Zadbanie o przestrzeganie odpowiednich zasad układania kafelek ma szczególnie duże znaczenie, gdy samodzielnie realizuje się prace wykończeniowe, remontowe.

Przy układaniu płytek nie można zapominać o:

  • odpowiednim przygotowaniu podłoża
  • wykorzystaniu materiałów o odpowiednio dużych wymiarach na podłogach
  • dokładnym wykończeniu okolic wanny, kabiny prysznicowej
  • ustaleniu wysokości, do której będzie się nakładało kafelki.

Przygotowanie podłoża

Jeśli powierzchnia do układania płytek ceramicznych nie zostanie odpowiednio przygotowana wówczas trudno jest równo ułożyć kafelki. Nawet drobne nierówności mogą w dłuższym okresie czasu wpływać na pojawianie się drobnych uszkodzeń na powierzchni z kafelków. Niezbędne jest z tego powodu dokładne wyczyszczenie powierzchni ścian czy podłóg zarówno z pyłu jak też z plam. Po wyschnięciu wody wykorzystanej podczas czyszczenia można rozpocząć nakładanie zaprawy.

Płytki na podłogę, a na ścianę

Wybierając kafelki do zastosowania na podłogach niezbędne jest w znacznie większym stopniu zwrócenie uwagi na parametry techniczne. Jednak nie bez znaczenia jest również wielkość pojedynczej płytki tubądzin. Większe wymiary to ograniczenie miejsc fugowania, co przekłada się na mniej miejsc do zbierania się zanieczyszczeń. Dodatkowo większe wymiary kafla to również znacznie wygodniejsze układanie oraz łatwiejsze użytkowanie. Płytki ceramiczne do zastosowania na ścianach mogą być wybierane w bardziej dowolnych wymiarach. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że o ile wymiary kafla nie wpływają w znacznym stopniu na sposób użytkowania powierzchni ściany, o tyle wpływają na efekty wizualne.

Comments are closed.