Oświetlenie łazienkowe – o co zadbać?

Odpowiednie oświetlenie ma szczególne znaczenie właściwie w każdym pomieszczeniu. Jednak są miejsca, gdzie jest ono jeszcze istotniejsze – do takich pomieszczeń należą łazienki. Dlaczego?

Optymalne źródło światła dla różnych czynności

Niektóre wykonywane standardowo w łazience czynności higieniczne wymagają lepszego niż standardowo oświetlenia. Do tego rodzaju rzeczy można zaliczyć golenie czy nakładania makijażu lub różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, którym kobiety poddają się w warunkach domowych. W takiej sytuacji klasyczne oświetlenie sufitowe jest po prostu niewystarczające.

Wpływ na fakt, że światło z sufitu nie jest odpowiednie ma nie tylko sam rodzaj użytej żarówki, ale również to, że osoba stojąca przy lustrze po prostu zasłania jego dopływ własną głową. Dlatego też tak istotnym jest, by zapewnić dostawy lepszego światła z mniejszej odległości.

Jak oświetlić lustro?

Newralgicznym punktem łazienki, do którego większość osób zbliża się na tyle, że skutecznie zasłania sobie światło – jest lustro. Doświetlacz (https://candellux.com.pl/pl/menu/doswietlacze-224.html) do łazienki umieszczony nad lub obok tafli może pomóc w goleniu oraz nakładaniu make up-u. Ze względu na położenie lamp, światło nie jest zasłaniane przez osobę stojącą przy lustrze, a dodatkowo – niewielka odległość również gra na korzyść.

Oświetlenie można zamocować nad taflą lub obok niej, w zależności od potrzeb, ale również posiadanej przestrzeni. Często już na etapie projektowania domów lub mieszkań deweloperzy tworzą podpięcia pod lampy kolo lustra, tym samym przygotowując przestrzeń pod jego optymalne wymiary. Oczywiście, jeśli chce się skorzystać z mniejszego lub większego modelu, można przesunąć kable, jednak to wymaga pomocy doświadczonego elektryka.

Dodatkowe źródła światła

Oprócz najbardziej podstawowego, górnego oświetlenia oraz doświetlaczy, w łazience można umieścić również inne jego formy. Wśród najpopularniejszych ostatnio opcji wskazać można między innymi specjalne paski LED podświetlające półki łazienkowe, jednak nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Coraz częściej pojawiają się również sytuacje, kiedy ludzie montują światło nie tylko przy lustrze i na suficie, ale również w okolicach toalety czy wanny. Zdarzają się też kabiny prysznicowe z oświetleniem.

Bez względu na wybrane opcje, warto postawić na dobrej jakości, nie męczące wzroku światło. Z reguły to jego cieplejszy odcień jest preferowany przez oczy, jednak jest to kwestia w pełni indywidualna, dlatego też każdy powinien dobrać światło do własnych preferencji oraz potrzeb.

Comments are closed.