Czym kierować się przy wyborze oświetlenia w domu?

Odnawiając mieszkanie lub urządzając je całkowicie od zera, myśli się głównie o podłogach, kolorach ścian, ewentualnie nowej stylistyce. Wciąż zapomina się, jak bardzo ważnym aspektem jest oświetlenie. Dlaczego jest ono tak istotne i czym kierować się przy jego wyborze?

Odpowiedni nastrój dla domowników

Nie tylko kolory ścian i podłóg wpływają na samopoczucie. Także oświetlenie odgrywa w tej kwestii ogromną rolę. Za przykład może posłużyć sypialnia utrzymana w klimacie romantycznym. Kwieciste wzory, stonowane odcienie różu i błękitu, klasyczna drewniana podłoga to tylko niektóre jego cechy charakterystyczne. Jeśli w tak urządzonym pokoju zainstaluje się lampy ledowe, finalnie otrzyma się efekt odwrotny do zamierzonego. Pomimo że żarówki LED emitują światło w różnych barwach, stylistyka oświetlenia nie będzie pasowała do wybranej aranżacji sypialni, powodując spory dysonans. W pokoju, w którym widać i czuć romantycznego ducha, doskonale za to sprawdzą się żyrandole oraz lampy Hampton. Takie oświetlenie fantastycznie podkreśli charakter cukierkowego wnętrza.

Funkcjonalność przede wszystkim

Design to istotna cecha, ale oświetlenie musi spełniać swoją funkcję i zadowalać nabywcę. Co z tego, że wybierze się przepiękny, rozłożysty żyrandol, który po wejściu do salonu od razu przyciąga wzrok, jeśli w praktyce okaże się, że daje bardzo mało światła?

Kolejnym przykładem jest kuchnia. Wspomniana lampa Hampton zawieszona nad blatem, na którym przygotowuje się posiłki to niezbyt zachęcająca opcja. Gdy już powiesi się ją w punkcie centralnym nad stołem, a nad blatem zamontuje rozproszone światło ułatwiające wykonywanie kulinarnych czynności, wszystko nagle wydaje się bardziej sensowne.

Oświetlenie powinno być więc zainstalowane z rozmysłem.

Koszty energii, a rodzaj oświetlenia

Zapewne teraz, kiedy ceny za energię poszły tak drastycznie w górę, jest to dla wielu osób kluczowy punkt przy wyborze oświetlenia. Tradycyjne żarówki produkują więcej światła. Oświetlenie typu LED pobiera zaś mniej energii. Warto więc w nie inwestować, choć jest droższe przy zakupie. Klienci, którzy zdecydowali się na ledy w swoim domu, zgodnie jednak przyznają, że jest to dobra inwestycja i pieniądze zwracają im się w przyszłości w postaci niższych opłat za prąd.

Kryteria wyboru oświetlenia do domu są logiczne i proste. Innymi czynnikami mogą być też ceny poszczególnych modeli oraz ich design. Te punkty warto jednak zostawić na koniec. Najważniejsze jest to, aby światło nie przeszkadzało, a uprzyjemniało pobyt we własnym domu i ułatwiało codzienne funkcjonowanie.

Comments are closed.