Lustra w mieszkaniu – praktyczne i dekoracyjne dodatki

Urządzenie mieszkania to zazwyczaj przyjemne, ale i pracochłonne zajęcie. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, możemy zdecydować się nie tylko na najważniejsze sprzęty, ale również wiele pięknych i funkcjonalnych dodatków. Ta jest między innymi w przypadku lustra. Jak wybrać lustro do swojego mieszkania?

Łazienka – tutaj lustro to must have

Lustro jest jednym z najważniejszych elementów w łazience i pełni przede wszystkim funkcje czysto praktyczne. To tutaj wykonuje się codzienne zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne, więc trudno wyobrazić sobie te czynności bez pomocy lustra. Nie mniej istotne jest również odpowiednie światło, dlatego jednym z korzystnych rozwiązań są lustra z dodatkowym oświetleniem, tzw. podświetlane. Precyzyjna fryzura i makijaż, a nawet po prostu golenie, nie zostanie wykonane prawidłowo bez odpowiedniej wielkości lustra oraz właściwego oświetlenia. 

Wybierając lustro do łazienki trzeba więc kierować się przede wszystkim odpowiednim rozmiarem. Jeszcze do tej pory pokutuje przekonanie, że powinno być ono dopasowane wielkością do umywalki w łazience. Jednak coraz rzadziej stosuje się już takie rozwiązanie, ponieważ lustro w łazience coraz częściej pełni również inne funkcje – dekoracyjne oraz stylizacyjne. Jeśli tylko pozwoli na to metraż pomieszczenia, to lustro może być nie tylko większe, ale również posiadać dodatkowe zdobienia lub ramy. Często wykonuje się je z specjalnych, np. dekorów, które mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów dostępnych w sklepach z materiałami budowlanymi. 

Jaki kształt lustra?  

Jedną z najistotniejszych kwestii oprócz wielkości lustra jest także jego kształt (modele w różnych rozmiarach i kształtach znajdziesz w www.witek.pl). Zdecydowanie powinien być on dobrany adekwatnie do pozostałych elementów pomieszczenia. W łazience najlepiej sprawdzą się uniwersalne kształty, czyli przede wszystkim prostokąty i kwadraty. Jeśli pozwalają na to możliwości aranżacyjne, to można także zdecydować się na owalny kształt lustra. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie tam, gdzie na przykład umywalka czy wanna mają zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu osiągnie się spójność stylizacyjną. 

W przedpokojach czy sypialniach, gdzie lustra pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, kształt oraz na przykład ramy mogą być dużo bardziej fantazyjne. Obecnie dostępne są w sklepach wnętrzarskich oryginalne i piękne ramy, które można dopasować do każdego stylu. Takie lustro będzie efektowną ozdobą sypialni, czy nawet salonu. Duże wrażenie robią również duże szklane tafle o nierównych i oryginalnie wykrojonych brzegach. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. 

Zastanawiając się, jak wybrać lustra do naszego mieszkania, warto także kierować się takimi kwestiami jak optyczne powiększenie przestrzeni. Lustra zdecydowanie dają takie możliwości i umieszczone w odpowiednim miejscu, a także kształcie i wielkości, mogą optycznie powiększyć naszą łazienkę czy korytarz. W takich przypadkach najlepiej wybrać duże i o regularnych kształtach szklane tafle bez ram. Mogą one również zastąpić na przykład jedno skrzydło drzwi od szafy.

Comments are closed.