Wanna akrylowa czy też może żeliwna?

Wanna może być wykonana z różnych materiałów, co przekłada się nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na parametry użytkowe. Modele akrylowe przykładowo mają dobrą izolacyjność termiczną, ale to wanny żeliwne mają najlepszą bezwładność cieplną. Jest wiele czynników, na które powinno się zwrócić uwagę podczas kupowania wanny do swojej łazienki, a jednym z nich jest właśnie to, po jakie materiały sięgnięto do jej wyprodukowania. Pojawia się wobec tego pytanie, które rozwiązanie będzie najlepsze?

Wanna akrylowa czy też może żeliwna?

nowoczesna armatura w łazience

Wybierając wannę do swojej łazienki, z całą pewnością należy zwrócić uwagę na to, z jakiego została ona wykonana materiału. Do najpopularniejszych zalicza się wanny akrylowe. Wanny wykonane z bardzo twardego akrylu są odporne na zarysowania i działanie chemicznych środków czystości. Ponadto charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną, dzięki czemu można cieszyć się przez stosunkowo długi czas przyjemnie ciepła wodą. Wanny akrylowe mają także dobrą izolacyjność akustyczną, co przekłada się na brak denerwującego odgłosu dudnienia podczas wypleniania ich wodą. Na korzyść wanien akrylowych przemawia również gładka i przyjemna w dotyku powierzchnia, którą jest relatywnie łatwo utrzymać w czystości. Nie trzeba nawet martwić się o powstawanie zacieków ani też śladów rdzy. Podczas wybierania wanny akrylowej zaleca się zwrócić uwagę na to, czy jej powierzchnia została pokryta powłoką antybakteryjną, co zwiększa higienę i zapobiega szybkiemu rozwojowi drobnoustrojów.

Jeśli komuś zależy na kupnie bardzo trwałej wanny, która będzie mu służyła przez długie lata, to idealnym rozwiązaniem będzie zakup modelu żeliwnego emaliowanego. Właściwości takiej wanny są praktycznie dożywotnie. Nie ma mowy o odkształcaniu się konstrukcji czy też o uszkodzenie na skutek uderzeń mechanicznych. Niezaprzeczalną zaletą wanien żeliwnych jest to, że ze względu na dużą bezwładność cieplną utrzymują temperaturę wody na stałym poziomie. Ich minusem jest jednak duża waga, przez co ich transport i montaż stają się problematyczne.

Comments are closed.