Kawalerki w odwrocie – wybieramy coraz większe mieszkania

Przy poszukiwaniu mieszkania do zakupu warto zwrócić uwagę na szereg czynników. Jednym z kluczowych jest jego metraż. Przez długi czas największym powodzeniem cieszyły się małe lokale – kawalerki. Teraz Polacy coraz częściej decydują się na te o większym metrażu.

350

Zakupienie własnego lokalu mieszkalnego to życiowa inwestycja, dlatego przy jego doborze najlepiej nie iść na kompromisy. Właśnie dlatego nieruchomości kupujemy perspektywicznie – tak, aby spełniły oczekiwania nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Ma to również związek z najczęściej wybieranymi powierzchniami.

Najpopularniejsze nowe mieszkania dwupokojowe

Wśród lokali mieszkalnych najchętniej wybieranych przez Polaków znajdują się te posiadające dwa pokoje i pochodzące z rynku pierwotnego. Najczęściej mają one około 40-50 metrów kwadratowych. Ich popularność wynika głównie z przystępnych cen oraz z możliwości łatwego wynajmu i sprzedaży. Stanowią one około 40-45 proc. ogólnej sprzedaży w firmach deweloperskich.

Na drugiej pozycji znajdują się lokale trzypokojowe, których metraż wynosi najczęściej 50-65 metrów kwadratowych. Warto przy tym wskazać, że nowe mieszkania trzypokojowe sprzedają się dzisiaj coraz lepiej, dlatego istnieje szansa, że wkrótce przegonią mniejsze lokale pod względem popularności.

Dlaczego wybieramy coraz większe mieszkania?

Zainteresowanie większymi lokalami ma kilka różnych przyczyn. To, jak wspomniano wcześniej, perspektywiczne myślenie przy wyborze mieszkania na sprzedaż, ale również jest to związane z rosnącą zamożnością społeczeństwa. Wyższe pensje powodują, że Polacy mogą pozwolić sobie na zakupienie mieszkań o większych metrażach, a także w lepszych lokalizacjach – bliżej centrów miast.

Warto także zaznaczyć, że im większy metraż lokalu, tym cena za jeden metr kwadratowy może być niższa. W przypadku małych mieszkań o powierzchni poniżej 40 metrów kwadratowych oraz tych posiadających powyżej 60 metrów kwadratowych różnice na jednym metrze mogą wynosić nawet około 2 tysięcy złotych.

Comments are closed.