Na spokojny sen – wygodne łóżko: praktyczne porady, jak je dobrać
Wybór łóżka nie jest wcale prostą kwestią. Niestety, bywa bagatelizowany, szczególnie gdy chcemy je kupić niedrogo i szybko. To może prowadzić do znacznego pogorszenia się jakości snu, a co za tym idzie – również życia. Jak temu zapobiec?
Postaraj się wybrać optymalną szerokość
Oczywistym jest, że w tym zakresie często ogranicza nas powierzchnia sypialni, jednak postaraj się wybrać jak najszersze łóżko spomiędzy takich modeli: https://witek.pl/meble/typy-mebli/lozka/. Możliwość komfortowego ułożenia się jest nie do przecenienia i pomaga w zachowaniu najwyższej wygody. To również idealna opcja dla osób, które śpią w parach: w szerszym meblu sypialnianym mamy większe szanse na spokojny wypoczynek bez przepychania się.
Dla dwóch, spokojnie śpiących osób dorosłych, wystarczającym jest rozmiar 140×200, choć największy komfort zapewni model o 20 cm szerszy: 160×200. Największy rozmiar ze standardowych, 180×200 to już rozwiązanie dla par śpiących szczególnie niespokojnie lub rodziców małych dzieci, którym zdarza się przywędrować w nocy do sypialni mamy i taty.
Nie oszczędzaj na materacu!
Sam stelaż odpowiada głównie za walory estetyczne, choć nie tylko – ale o tym później. Ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego materaca: takiego, który pozwoli na komfortowy wypoczynek i jednocześnie zabezpieczy kręgosłup przed ewentualnymi zwyrodnieniami. To oznacza, że konieczny jest wybór nieco twardszego modelu, dzięki któremu nie zapadniemy się, wyginając nienaturalnie.
Świetną opcją są również materace strefowe, które automatycznie dopasowują się do sylwetki i zapewniają maksymalną wygodę wypoczynku. Dzięki ergonomicznemu rozplanowaniu poszczególnych stref nacisku, łóżko sprawia, że wstajemy wypoczęci i bez dolegliwości bólowych.
Optymalna wysokość ramy – czyli jaka?
Zdrowa osoba może dowolnie wybrać, na jak wysokim stelażu chce spać. Problem zaczyna się dopiero w przypadku tych, którzy muszą na siebie uważać: w takiej sytuacji konieczny jest wybór takiej wysokości, która nie spowoduje pogłębienia się dolegliwości.
Jeśli masz wątpliwości, wybierz wyższy model: ten niższy oznacza większe ryzyko dyskomfortu.